Бажання
Додайте товари до списку бажань
Графік роботи:

Будні: 10:00–17:00

0
Мій кошик

Банкноти

Сортування:
по дате ▼ по дате ▲ за популярністю спочатку дешевше за назвою

Найкрасивіші банкноти світу

Різновидів грошей у світі набагато більше, ніж самих країн. При цьому будь-яка купюра може розповісти про свою державу набагато докладніше, ніж вам здається на перший погляд. Так, банкнотами можна вивчати географію, американськими доларами — тамтешніх президентів. Українці щодня бачать на своїй валюті видатних історичних діячів, а єврові банкноти розкажуть про країни, які входять до Єврозони. Дедалі більше паперові гроші нагадують яскраві, барвисті, мініатюрні витвори мистецтва, адже над їх створенням трудяться сотні людей. Погодьтеся, що оплачувати свої покупки набагато приємніше симпатичними банкнотами. До речі, серед світових валют проводили «конкурси краси» і результат одного з таких конкурсів висвітлив Девід Стендіш у своїй книзі «Мистецтво грошей».

Франк із тихоокеанських французьких територій Ця купюра опиниться у ваших руках завдяки подорожі на острови Тихого океану, у Французьку Полінезію. Тут панує таке безтурботне життя, що це відображено навіть на паперових грошах. Ви не побачите на них президентів, політиків чи діячів культури, а лише гарних місцевих мешканок із традиційними вінками, що стоять на тлі гір, пальм та нескінченного моря.

Мальдівська рупія Республіка Мальдіви зазвичай опиняється в кінці списку, коли перераховуються країни за розміром ВВП та фінансовим благополуччям. Однак на її банкнотах це зовсім не вплинуло. Яскраві, привабливі мальдівські рупії передають настрій місцевих жителів, котрі не стежать за банківськими курсами, а ловлять рибу, збирають кокоси, плетуть казково гарні вінки з місцевих квітів. Ніжні тони купюр із зображенням моря, пальм, вітрильників, квітів радуватимуть не лише колекціонера, а й тих, хто просто залишить банкноту на згадку у своєму портмоні.

Добри з Сан-Томе і Прінсіпі Назва цієї африканської країни та її грошові одиниці навряд чи знайомі широкому колу колекціонерів. Держава в Західній Африці розташована дуже близько до Екватору, що не могло не вплинути на місцеву природу. Місцеві жителі на своєму діалекті називають країну не інакше, ніж «Рай на Землі», і з цим дуже важко посперечатися. Це ставлення до природи та її багатства відбито на місцевій валюті добрі: водоспади, гори, річки, море, тваринний та рослинний світ, селяни, зайняті працею.

Швейцарський франк Швейцарія - одна з небагатьох країн Європи, яка не перейшла на євро, а зберегла свою власну валюту. І нітрохи не прогадала. Швейцарський франк не тільки одна з найстійкіших валют світу, але ще одна з найкрасивіших. На лицьовій стороні банкнот ви знайдете портрети відомих діячів культури, а, перевернувши на зворотний бік, зможете ознайомитися з їхніми досягненнями. Так, наприклад, на купюрі в 100 франків зображений відомий скульптор і художник Альберто Гіакометті і одне з його кращих творів: скульптура «Людина, що йде вперед». Ця скульптура, до речі, є найдорожчою у світі, на аукціоні Сотбіс вона була продана майже за 105 мільйонів доларів.

Франк з Коморських островів Але повернемося до держав Індійського океану. Мабуть, тут панує особлива атмосфера, оскільки місцеві гроші перетворюються із засобів платежів на витвори мистецтва. На Коморських островах у ході банкноти із зображенням тварин та квітів, але відомі вони не лише виразними малюнками. Головна їхня відмінність - в особливій кольоровій гамі, вона дуже яскрава і насичена. Наприклад, якщо ви візьмете в руки 1000 франків, то на них синітиме море на тлі захід сонця.

Новозеландський долар У рейтингу найкрасивіших валют виявились і банкноти з Нової Зеландії. Ця країна може похвалитися як унікальною природою з багатьма ендеміками, так і стабільною економікою. Головні герої національної валюти тут — птахи, саме вони окупували всі кошти платежів. Цікавий ще той факт, що купюри друкуються не на папері, а на найтоншому та дуже міцному пластику. Таку банкноту можна легко випрати в машині і з нею нічого не станеться.

Гонконгський долар Перемістимося зі спокійної та навіть консервативної Нової Зеландії у світ хай-теку, до Гонконгу. Це місто досі вражає темпами свого економічного розвитку, являючи світ чергового азіатського тигра. Цей темп життя не міг не позначитися на паперових грошах, вони наповнені фантастичними краєвидами технологічного світу майбутнього, в якому можна дізнатися сучасний Гонконг.

Історія банкнот

Гроші, як металеві, так і паперові, були вигадані для зручності та полегшення торговельного обороту. Те, що папір може замінити дорогоцінні метали, у Європі зрозуміли понад 900 років тому.

Паперові гроші Ордена тамплієрів Коли у 12 столітті виникла потреба у Хрестових походах, було засновано Орден тамплієрів, що поєднує функції військового та релігійного контролю. Його відділення розташовувалися у Європі та Близькому Сході. Ті забезпечені лицарі, що ставали під хрестові прапори, знали, що їхня місія протримається довго. Вони воліли не брати з собою важкі металеві гроші, а здавати їх Ордену, натомість отримуючи папір-розписку. Сьогодні ми з упевненістю назвали б цей вид платіжного доручення дорожнім чеком. Прибувши до міста, де розміщувалося відділення Ордену тамплієрів, лицар отримував на руки суму, рівнозначну залишеній рідному місті. Орден не працював собі на збиток, за свої послуги він просив чималі відсотки. Звичайно, якщо лицар гинув у поході, то не було кому вимагати по паперу, кошти переходили в розпорядження тамплієрів повністю. Як ви розумієте, такий стан справ швидко привів військово-релігійну організацію на вершину фінансового добробуту Середньовічної Європи. А гроші тоді, втім як зараз, означали владу. І ця влада тяглася від Константинополя до Португалії. І тільки Філіп IV вирішив покінчити з безмежними можливостями Ордену, просто стративши його керівників, попередньо звинувативши всіх у чаклунстві та зв'язку з диявольськими силами. Тоді й було на кілька століть забуто практичну ідею використовувати папір як гроші.
Історія європейських банкнот періоду Відродження Знову до паперу фінансисти звернули свій погляд 300 років тому. Це знадобилося через часті випадки міграції населення, в тому числі і за океан. Припустимо, якийсь британець Чарлі купив землю у свого сусіда Джека і має сплатити покупку. У того й іншого кошти зберігаються у банку. Погодьтеся, що тягати мішок срібла з однієї фінансової установи до іншої непрактично та важко. Тому банки видавали паперовий чек, на якому зазначалася сума, яку з рахунку Чарлі потрібно було видати Джеку. За такі послуги банкіри брали близько 10 фунтів, натомість срібло було цілим і безпековим. Банки не лише виписували чеки, які можна було обміняти на готівку. Вони спекулювали на кредитах та позиках. Якщо розглянути приклад тих самих британських джентльменів, то виходила така схема: Джек кладе на рахунок тисячу фунтів під 10% річних. За рік у Джека вже 1100 фунтів. Чарлі бере у банку кредит, щоб купити будинок Джека, але вже під 15%. Банк видає кредит, використовуючи кошти самого Джека, і з цього 5% на рік чистий прибуток. При цьому фінансисти вже на той час оформляли угоди під заставу нерухомості, тож у будь-якому випадку залишалися у виграші, якщо невдалий кредитор не міг розрахуватися за рахунками. Таким чином, банківські чеки стали зручним та поширеним платіжним засобом. Для захисту від підробок фінансисти використовували іменні чекові книжки, а потім і банкноти — випущені банком папери, за якими їхній власник міг отримати в іншому банку еквівалент номіналу у сріблі чи золоті. Всього 200 років тому уряди Західної Європи наслідували приклад банків і почали випуск власних паперових грошей. Але вже у 19 столітті емісія банкнот стала повною прерогативою держави. Правом випуску став мати лише Головний (Центральний) Банк будь-якої країни.
Паперові гроші та інфляція Інфляція – процес знецінюючи грошей. Її особливість у тому, що надлишок грошової маси можна відстежити далеко ще не відразу. Наприклад, допоки Європа часів великих географічних відкриттів зрозуміла, що її ринок пересичений золотом, португальці з іспанцями встигли здорово наваритися. Від інфляції виграють лише двох випадках: ті, хто робить гроші; ті, хто першим запускає надлишки в обіг. Цими засобами користуються і уряди. Вони друкують купюри, знаючи, що незабаром буде зниження їх купівельної спроможності. Спочатку гроші видаються пенсіонерам, вчителям, лікарям, іншим державним службовцям, а потім розлучаються руки, звинувачуються "ділки з торгашами" у підйомі цін на товари. Історія знає приклади, коли банкноти власними силами нічого не стояли, а використовувати їх можна було лише разом із додатковими платіжними коштами. Наприклад, талонами - різновидом документів, що дають право на придбання зазначеного найменування товарів. Якщо через інфляцію на купюрах утворюється надлишок нулів, і вони ускладнюють розрахунки, глави держав проводять деномінацію — забирає кілька нулів. Так, у Бразилії 1997 року прибрано три нулі. А ось в Італії, до введення євро, 1 долар коштував 2000 лір, але ніхто деномінацію там не провів.

Коли з'явилися паперові гроші
Вперше паперові гроші були виготовлені у Китаї за часів правління Хін Тсюнг (806-811 рік до нашої ери). Однак їхнє ходіння не особливо поширилося через дорогу технологію виробництва і простоту карбування монет. Тільки в 13-14 столітті купюри з'являються в Монголії, Японії, Персії та Китаї у набагато більшій кількості. За основу виробництва бралася кора дерев, але в поверхню готових банкнот наносилися друку, знаки, зображення, якими визначалася їхня справжність і купівельна спроможність. Саме у Китаї вперше сталося те, що згодом назвуть гіперінфляції на тлі неконтрольованого розповсюдження купюр. Правителі країни вирішили питання радикально, у 16 столітті вони просто заборонили ходіння паперових грошей на території всієї держави. Про гроші з паперу Європа дізналася від мандрівника та купця Марко Поло, який у 1286 році відвідав Піднебесну. Він докладно описав те, як виготовляють і змінюють купюри в 22 главі своїх зборів творів про подорожі Азією, перекладених, у тому числі і на російську мову. У перші банкноти з'явилися лише 1690 року, як у Массачусетсі місцевий банк випустив кредитні квитки у обмеженій кількості. Паперові гроші були прийняті прихильно і мали успіх. Наступні випуски були 1702 і 1709 року. Однак із першими американськими купюрами було не все гладко. У 1712 році через війну з Канадою виплати за банківськими кредитами було зупинено, що призвело до різкого падіння платоспроможності банкнот. Навіть після оголошення їх офіційним платіжним коштам вони продовжували знецінюватись. У результаті 1750 року Массачусетс змушений був знову повернутися до звичних металевих монет. Знову ідея паперових грошей повернулася до Америки лише у 1860-х роках, під час міжусобних воєн. При цьому близько 20 років знадобилося, щоб відновити довіру до купюр. Весь цей час вони приймалися лише за примусовим нерозмінним курсом. З 1878 вони вже були зручним доповненням до металевих монет, розрахунків між банками. У Старому Світі банкноти вийшли в обігу не набагато раніше від Америки. На початку 18 століття французький підприємець азіатського походження Джон Ло переконав уряд Франції налагодити випуск цінних паперів із оголошеною цінністю та одночасно заборонити приватним особам зберігати золото та срібло на загальну суму 500 і більше ліврів. Джон Ло щиро вважав, що за купюрами відкривається велике майбутнє. У своїх листах фінансистам він писав такі тези, що підтверджували його правоту: Повсюдна цінність. Фізично мала вага. Зручність розрахунків та обміну. Безпека без втрат. Немає необхідності в карбуванні, а ступінь захисту вищий. Проте досвід Джона був провальним та надовго відбив у французів бажання налагодити випуск купюр. Тільки під час Буржуазної Революції уряд змушений був піти на цей захід. Вони надрукували величезну кількість асигнацій, що миттєво спричинило знецінення місцевої валюти. Банківські папери того часу красномовно свідчать про низьку вартість банкнот: за один франк золотом давали майже 313 франків асигнаціями (1796). Щоб підтримати стабільний обмінний курс банкнот, багато урядів того часу зберігали добровільний, гарантований і не обмежений обмін паперових грошей на срібло, золото, монету. Так тривало з 18 до початку 20 століття. На російських банківських квитках часів Миколи II говориться, що «Російський державний банк обмінює квитки на золоту монету без обмеження». На японській банкноті того ж періоду написано, що «Державний банк Японії гарантує виплатити пред'явнику цього квитка одну ієну в сріблі». Паперові гроші сьогодні — безвідсоткові зобов'язання держави перед своїми громадянами. Банкноти певного номіналу та зовнішнього вигляду – засіб законного платежу, як і металеві монети. Дуже важливою якістю купюр є їхня можливість міняти на монети, виходячи з чого, існує три види паперових грошей: Розмінні гроші з паперу. Однак до них не зараховують банкноти, що випускають фінансові або кредитні установи на особливих підставах. Нерозмінні купюри без примусового курсу. Вони визнаються платіжним засобом лише за розрахунках із державною скарбницею, але мало використовуються для обміну серед приватних осіб. Нерозмінні купюри із примусовим курсом. Найпідступніший тип купюр, який вводиться в тому випадку, якщо в країні виявляється гіперінфляція та розмін паперових банкнот на монети не має сенсу через їхню низьку купівельну спроможність. Ці купюри характеризують нестабільність фінансової ситуації у країні, криза влади, невміння адміністрації управляти бюджетом.

Стан банкнот та монет
UNCIRCULATED (Unc) - грошовий знак, що не циркулював, не має абсолютно ніяких слідів зносу або навіть наклейок. Папір чистий, без плям (природні вкраплення не береться до уваги!), кольори не змінені. Кути гострі, прямі. Немає жодного округлення, вигину чи дірочки.

ABOUT UNCIRCLATED (aUNC, AU) - грошовий знак, що майже не циркулював, з деяким незначним зносом. Може мати слід від мокрих рук банківського касира, або незначний згин, що піддається вирівнюванню, посередині або збоку (але не злам!).

EXTREMELY FINE (XF або EF) - "Надзвичайно прекрасна". Дуже привабливий знак з легким зносом. Може мати не більше трьох легких вигинів, поперечних або поздовжніх (але не перетинаються!) або один сильний злам. Папір чистий, кольори не змінені, плям немає (природні вкраплення не береться до уваги!). Кути можуть мати легкі ознаки заокруглення. Знак може мати легке зношування на краю вигину.

VERY FINE (VF) - "Дуже чудова". Привабливі знак, але має помітні сліди звернення. Може мати кілька поздовжніх і поперечних вигинів одночасно, але папір все ще свіжий, не старий і не "зжований". Можуть бути сліди невеликих плям. Кути злегка пошарпані, але великих заокруглень немає.

FINE (F) - "Прекрасна". Грошовий знак, який мав довге ходіння, з великою кількістю вигинів, зламів та зморшок. Папір не дуже брудний, але може мати плями. Грані можуть мати велику обшарпаність, з невеликими надривами по краю. Надриви не простягаються углиб знака. Немає жодної дірочки в центрі через згортання. Кольори зрозумілі, але вже не дуже яскраві.

VERY GOOD (VG) - "Дуже хороша". Багаторазово використаний грошовий знак, але не пошкоджений. Кути можуть мати помітні ознаки зношування та округлення, а також наклейки. Надриви можуть простягатися вглиб символу, можливо зміна кольорів, може бути невелика дірочка в центрі символу від надмірного згортання. Жодні частини знака не можуть бути вирвані. Грошовий знак категорії VG може мати все ще привабливий вигляд.

GOOD (G) - "Хороша". Сильно пошматований знак. Природне пошкодження від тривалого поводження може включати: сильні багаторазові вигини та злами, плями, дірочки, надриви краю, протерту дірочку в центрі, заокруглені кути та взагалі непривабливий вигляд. Жодні великі частини знака не можуть бути відсутніми. Незмивні (нестираються) сторонні написи зазвичай "зсувають" навіть нову бону в категорію Good.

POOR - "ганчірка". Грошовий знак із серйозними пошкодженнями через зношування: відсутні частини поля, є написи, що незмиваються, чорнильні плями, дірки. Може мати склеювальну стрічку, що тримає частини знака разом. Може мати доклеєні кути. У колекцію включають лише у разі надзвичайної рідкості.

  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
  • Увійдіть на сайт щоб
    додати товар в список бажань
Вгору